O nas
Stowarzyszenie „Język-Kultura-Tradycja-Pomostem do Europy” jest organizacją pozarządową o europejskim charakterze stawiającą sobie za cel budowanie społeczeństwa obywatelskiego na Górnym Śląsku poprzez promowanie, upowszechnianie i rozwój tolerancji pomiędzy mniejszością niemiecką a polską większością w duchu otwartości, poszanowania odmienności kulturowej i dialogu interkulturowego. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy głównie młodych osób – Polaków i Niemców – pragnących wspierać pro obywatelskie działania w środowisku wielokulturowym. Stowarzyszenie stawia sobie za cel realizację projektów przekraczających granice kultur i istniejących stereotypów, będących pomostem łączącym pokolenia i ludzi. Poprzez zastosowanie różnorodnych form działaniai otwartość na wymianę poglądów, Stowarzyszenie dąży do urzeczywistniania dialogu we współczesnym świecie.
Cele Stowarzyszenia to europejska kultura bez granic i edukacja. Realizowane poprzez wspieranie i organizowanie działań edukacyjnych oraz aktywności kulturalnej. Działanie na rzecz porozumienia i współpracy między narodami i kulturami różnych państw, szczególnie w ramach integracji europejskiej. Wspieranie szeroko pojmowanego rozwoju regionalnego i aktywizacja środowisk lokalnych, przeciwdziałanie bezrobociu, rozwój samorządności i świadomości obywatelskiej. Upowszechnianie praw człowieka, swobód obywatelskich i działań wspomagających rozwój demokracji.
Swoje cele Stowarzyszenie realizuje poprzez współpracę i wymianę doświadczeń z parterami polskimi i zagranicznymi: organizacjami, firmami, instytucjami czy osobami prywatnymi. Poprzez poszukiwanie nowej funkcji społecznej dla dziedzictwa kulturowego. Poprzez inicjowanie przedsięwzięć i idei, organizowanie debat, wystaw, konferencji, koncertów, spotkań, szkoleń, imprez kulturalnych, warsztatów, poprzez działalność naukową i oświatową. Poprzez wypracowywanie alternatywnych propozycji spędzenia w sposób aktywny wolnego czasu, innowacyjnych metod animacji społecznej i kulturalnej. Poprzez zaproszenie do: wspólnych inicjatyw, inwestowania w siebie, uczestniczenia w życiu społecznym, odkrywania wrażliwości czy przedsiębiorczości, rozwijania umiejętności społecznych, pobudzania kreatywności, odnajdowania zadowolenia z życia, pobudzania ludzkiej ciekawości świata.